Tam Teşekküllü Hastaneden Alınmış Sağlık Kurulu Raporu

Cenk tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde yazılmıştır.

İşe girerken, ehliyet alırken, özel güvenlik olurken, yurtdışında çalışmaya giderken gibi durumlarda başlıkta yazdığım raporu istiyorlar. Bazı yerlerde de bunu “tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu” ya da “tam teşekküllü devlet/özel hastaneden alınmış sağlık kurulu raporu” şeklinde yazıyorlar. Aslında bildiğimiz heyet raporunun afilli adı oluyor. Özetle, adında tam teşekküllü ve sağlık kurulu raporu yazıyorlarsa şöyle gelin, diyeceklerim var. Yol göstermesi açısından bunu yazıyorum. Ama, her yerde bunun geçerli olmayacağını bilin. Sadece fikir olsun diyeyim.

Anlatacaklarım Adana Devlet Hastanesi için geçerlidir. Bunu da baştan belirtiyim.

* Tam teşekküllü demek “sağlık ocaklarına gitmeyin, alanında en az 5 uzman doktor olan yere gidin” demek oluyor. Çevrenizde devlet hastaneleri varsa onları tavsiye ederim. Fakülte hastaneleri çok yoğun olur, aman dikkat!

* Çevredeki bir devlet hastanesini belirliyoruz. Hastanenin çok yoğun olmamasına dikkat edin. Hatta hastaneyi arayın ve sağlık kurulu raporu verip vermediklerini; veriyorlarsa, sıra almak gerekip gerekmediğini öğrenin.

* Bilgimizi aldık. Yarın gitmeye karar verdik. Ama önce, bankaya giderek para çekiyoruz. 100-120 TL çekerseniz iyi olur. Bir de yanınızda madeni para bulundurun.

* Ha bir de 2 tane fotoğraf alın.

Şimdiiii, yaşadıklarımı anlatıyım.

Gideceğim gün erkenden kalktım. 7 gibi otobüse bindim. 7:45’te hastanedeydim. Girişteki görevliye sağlık kurulu rap.. derken sözümü kesti ve “ilerde solda gardaşım” dedi. Eyvallah diyerekten dediği yere gittim. Kapıda 3-5 kişi vardı. Her yerde yazan “dilekçe ücretsizdir” sözüne dayanaraktan gişenin önündeki dilekçeden aldım, doldurup verdim. Nüfus cüzdanı ve 2 tane fotoğraf istedi. Onu da verdim. Bilgisayarda bir şeyler yazdı ve çıktı aldı. Fotoğrafları bu belgeye zımbaladı ve “Vezneye ücreti yatarak geri buraya gelin” dedi.

İşte en acı veda burada kendini gösterdi; içim burkuldu. Veznenin önündeki sıraya girdim. Neyse ki 4 kişi vardı. Tam 8’de vezne açıldı. 80 TL 50 kuruş vererek makbuzu aldım. Yurtdışına gidecekler için bu ücret 150 TL idi. Tekrar sağlık kurulunun önündeki gişeye gittim. Ağabey bir kaç çıktı daha alarak; burada bekleyin sizi çağıracaklar, dedi.

Bir kaç dakika sonra görevli “memur adayları, işe girecekler, ehliyet alacaklar lütfen gelsin” dedi. Hemmmeennn sıyrılarak olay yerine gittim. Zira önlerdeydim. Elimdeki kağıdı odadaki görevliye vererek kenara çekildim. Benimle birlikte yaklaşık 10 kişi de girdi. Herkes sırayla öne, doktora doğru, geldi ve doktorun dediklerini yaptı. Sonra çıkabilirsiniz dendi. Kalanları içeri aldılar, onlara da aynı işlem..

Kapının önüne gelince görevli isimlere göre kağıtları dağıttı. Diğer doktorları bekledik. Sağlık kurulu raporu alacaklar orada bekliyormuş. Sırayla doktorlar geliyormuş ve muayene ediyormuş. Gerçekten güzel bir sistem kurmuşlar. Karışıklık olmuyor. Arıza biri de çıkmazsa hızlıca, sakince halloluyor.

Memur adayları 5 tane doktora görünüyor. Bunlar kulak burun boğaz (kbb), dahiliye, genel cerrahi, nöroloji ve göz.. Bu şekilde sırayla doktorlara muayene oldum. Röntgen, kan ya da idrar tahliline gerek görülmedi. Yaklaşık olarak 2,5 saat sürdü ve 10:30’da işlemler bitti. Raporun çıkmasını beklerken saat 11 oldu. Raporunda eksik olmayan, tahlil yaptırmasına lüzum görülmeyenler mühür & imzadan sonra gittiler. Tahlili olan, diğer testlere giren, kurula gelen doktora yetişemeyenler mecburen eksiklerini gidermek için beklediler. Benim herhangi bir manim olmadığı için raporu aldıktan sonra mühürletip imzalattım ve tam 11’de hastanede işim bitmişti.

Özet olarak;

* Nüfus cüzdanı ve 2 fotoğraf getirin.
* En az 100 TL paranız olsun.
* Doktorları kaçırmamak ve sırada çok beklememek için erkenden gidin.

4 sene önce yazılmıştır.
Tam Teşekküllü Hastaneden Alınmış Sağlık Kurulu Raporu başlıklı yazı 4 Aralık 2012 tarihinde saat 15:52 civarında Cenk tarafından Kişisel kategorisinde yayınlanmıştır. Ayrıca yazının hiti 205.553 olup 12 yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. uyuşuk hayalperest diyor ki:

   Teşekkürler bilgilendirme için Efenim.
   İleride Allah nasip kısmet ederse, memur olursak işimize yarar.
   :)

   • aday adayı memure diyor ki:

    peki istanbulda, anlattığınız türden tahlil mahlil yapmadan uğraştırmadan rapor veren hastane biliyor musunuz?

    • Cenk diyor ki:

     Maalesef bilgim yok.

     • aday adayı memure diyor ki:

      olsun yinede , cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

      • semih diyor ki:

       Istanbulda da aynisi gecerli ben bayrampasa devlet hastanesinden aldim raporumu 95 lira karsiliginda. doktorlar. evet tahlil yapmiyorlar fakat bazi doktorlar bir iki kucuk hareket yptirabiliyorlar. ornek olarak el acip lapama gibi. yalniz kardesimiz ne icin saglil raporu almis bilmiyorum ama ayrica psikoogada ordandavpskiyatriye yonlendiriliyorsunuz ve bu yonlendirme sonucu size asagi yukari 200 soruluk bir test yaptiriyorlar evet yada hayir seceneklerini isartliyorsunuz ayrica psikoloklada kisa bi gorusm yaptiktan sonra isiniz bitiyr. asil mesele psikiyatridir ordaki testten gecersen zaten kbb goz genel cerraho den falan hayli hayli geciyosun

  2. Murat diyor ki:

   Özel güvenlik silahli saglık raporunu ve diger belge işlemleri başka ilde yaptıra bilirmiyiz kimlik kartı çıkartırmak için

  3. Murat diyor ki:

   Aldıgımız saglık raporu ózel gûvenlik olmak îçin rapor emniyette gôzúkûrmú silahlıydı silahsız verdî hastane bende almadım 4 sene geçti úzerinden yeniden saglık raporu alçam silahlı emniyette bir engel olurmu ilk silahsız aldıgım rapordan dolayı ama rahatsızdım tedavisini gôrdûm îyim silahlı alabilirmiyim ózel gûvenligi kısaca yardımcı olursanız sevînirim hocam ?

   • Cenk diyor ki:

    Eğer son haliyle hastane “silahlı güvenlik görevlisi olabilir” derse bir sorun olmaz. Neticede bu rapor rahatsızlığın geçtiğinin bir kanıtıdır.

  4. ismail diyor ki:

   kayın pederim kat karşılıgı arsasını bir mütayite verdi 81 yasında mütahit firma saglık raporunu izmirden alamadı akli melekeleri yerinde olmadıgı için, istanbulda oturan mütahit oglu kayınpederim hiç hastaneye gitmeden saglıklıdır raporu getirmiş sahtemidir gerçekmidir bilemiyoruz ama şu gerçek kayınpederim istanbula gitmedi nasıl oluyorda oradaki doktorlar böyle bir rapor veriyor, babamız öldü insaat devam ediyor ama yapılan anlasmada aldatıldıgımıza inanıyoruz bunun için neyapabiliriz,bu sözleşmeyi nasıl iptal edebiliriz bize göstereceyiniz ilgi ve alakaya şimdiden teşekür ediyorum

   • Cenk diyor ki:

    Kayınpederiniz hastaneye gitmeden rapor veriliyorsa tabi ki sahtedir. Bunun aksi düşünülemez. Raporun verilebilmesi için hastanın muayene edilmesi gerekiyordu. O dönemde olaya müdahil olarak suç duyurusunda bulunmalıydınız. Bundan sonra neler yapabileceğinizi ancak bu konuda uzman bir avukat söyleyebilir. Tavsiyem, iyi bir avukatla görüşün.

  5. Yakup diyor ki:

   657 sayılı Kanunun 209. ve ek 22. maddesinde yer alan “sağlık kurulu raporu” ibaresi “sağlık raporu” olarak değiştirildi diye okumuştum bir yerde.Buna göre memuriyete girişte tek bir uzman doktorun vereceği rapor geçerli olacaktı.Bu yürürlükte değilmi ki halen 5 doktorun imzalayacağı kurul raporu isteniyor..Teşekkürler..

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?
  Yazıları çalıp da kaynak belirtmeyenleri Allah davul etsin, tokmakları da ben oluyum. :)