Facebook İletişim Bilgilerini Gizleme

Cenk tarafından 9 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır.

facebook

Facebook‘taki iletişim bilgileriniz varsayılan olarak herkese görünüyor. Bu bilgileri isterseniz gizleyebilirsiniz. Aslında resimlerle anlatım yapacaktım. Erindiğim zamana denk geldi :)

Facebook bu sıralar yeniliklere devam ediyor. Bazılarınızda burda yazanlar yer almıyor olabilir. O kişiler yazının devamındaki 13.09.2011 tarihli eklememe baksınlar lütfen.

Sağ üst kısımdaki Hesap‘a tıklayın. Açılan küçük menüden Gizlilik Ayarlarına girin. Bu kısımda aşağıdaki seçenekler bulunmaktadır:

 • Temel Dizin Bilgileri
 • Facebook’ta Paylaşım
 • Uygulamalar ve İnternet Siteleri
 • Engellenenler Listeleri
 • Nasıl Paylaştığını Kontrol Etme

Biz bunlardan Facebook’ta Paylaşım kısmındaki ayarlara giriyoruz. Burdan dilediğiniz ayarları yapabilirsiniz. Şahsi tavsiyem, e-mail adresinizi yalnızca siz görün. Meraklı arkadaşlarınızdan biri şifrenizi bulmak için denemeler yapar belki. Bunun önüne geçmiş olursunuz :)

< ----- 13.09.2011 tarihli ekleme ----->

Arkadaşlar bazı profiller bir kaç gündür güncellemeye tabi tutuldu. Artık bazı profillerde yukardaki seçenekler görünmüyordur. Niye bazı diyorum ? Çünkü arkadaşımın 5 gün önce değiştiyse, benim bugün değişti. Hala daha değişmeyenler olabilir. Dediğim gibi onlar yukardaki gibi yapsın.

Eğer yukardaki seçenekler yoksa buraya bakınız:

Profilinize girin. Profili Düzenleye tıklayın. Sol taraftan İletişim Bilgileri ayarlarına girin. Burda çeşitli iletişim bilgileriniz yer alıyor. Bilgilerin sağ taraflarında ise küçük siyah bir adam kafası var. Heh işte bu gizlilik ayarı oluyor. Ona tıklıyoruz ve dilediğimiz gibi ayarlıyoruz. Örneğin; ben e-mail adreslerimi sadece ben şeklinde düzenledim. Diğerlerini de arkadaşlarım şeklinde ayarladım.

Ben yeri gösterdim, gerisi size kalmış. :)

7 sene önce yazılmıştır.
Facebook İletişim Bilgilerini Gizleme başlıklı yazı 9 Temmuz 2010 tarihinde saat 12:40 civarında Cenk tarafından Facebook kategorisinde yayınlanmıştır. Ayrıca yazının hiti 178.796 olup 96 yorum yazılmıştır.
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş
  1. zeynep diyor ki:

   ya benim bi sorunum var hala anlamadım iletişim bilgileri bölümünde facebook yazıyor ya oraya sitemi yazdım ama onu ne gizleyebiliyorum ne silebiliyorum yazdıgıma pişman oldum ya onu herkes görüyor ordan profilime girip bakabilirler ne yapacağım yardım edin lütfen

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    facebook.com/adiniz olarak geçen kısmı mı diyorsunuz ? Eğer orayı diyorsanız; username (nick, kullanıcı adı, takma ad artık ne derseniz) olarak eklediğinizde burası otomatik olarak değişir. Bunu gizleme opsiyonu bulunmamaktadır. Profilinize giren biri zaten orda yazanı da biliyor demektir. Yani tarayıcı adres satırında da orda yazan yazıyor.

    Doğru anladıysam, bu cevap yeterli olacaktır. Yanlış anlamışsam sorunu biraz daha detaylı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışıyım.

   • selman alp diyor ki:

    facemi kilitle

  2. taner diyor ki:

   merhaba benim sorunum 3’cü kişilerin facebookuma baktığında ilk acılan bölüm bilgiler kısmı ama ben duvarımı görmelerini istiyorum nasıl yuapabilirm yardımcı olabilirmisiniz…

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Gizlilik ayarlarında ya da profil ayarlarındaydı. Ancak o kadar baktım göremedim. Buraları bir kontrol edin.

  3. x diyor ki:

   resimlerle anlatım yapsana yahu erinme beeeee:D:D

  4. Dilem diyor ki:

   Ya ben msn adresimi gizlemek istiyorum ama bir türlü olmuyor!

  5. yunus emre diyor ki:

   facebook kendi kafasına göre bnm msn adresimi gösteriyo gizlediğim halde http facebook.com ve bnm msn adresim bu işi yapamıyolarsa bıraksınlar arkadaş bu ne yaa ne saçmalıktır bu

  6. Nazlı diyor ki:

   Benle arkadaş olmayanların duvarımı,fotoğraflarımı,bilgilerimi görmemesini nasıl sağlarız?

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Privacy Settings > Customize Settings

    Burdaki seçenekleri “friends” yaptığınızda sadece arkadaşlarınız görür. Nasıl göründüğünü de “Preview My Profile”a tıklayarak görebilirsiniz.

  7. seda diyor ki:

   facebook kullanıcı adımı gizlemek istiyorum bunu nasıl yapacağım ?? lütfen bilenler acil cevap yazsnlar :S bunu gerçekten bilen varsa faceden ekleyeblirler acill :S

   • Cenk diyor ki:

    Kullanıcı adı gizlemek derken neyi kastediyorsunuz ?

    • dyg diyor ki:

     ya şu facede http://www.facebook.com/aaa die bişey var ya onu sadece arkadaslar görsün filan yapamıyormuyuz hala…arkadasm olmayan herkes görüor ben gozukmesin istiyorum silemiyormuyuz gizleyemiyormuyuz :(

     • Cenk diyor ki:

      Merhaba,

      Kullanıcı adınızı gizleyemezsiniz. Diyelim ki profilinizden kullanıcı adınızı gizledik. Tarayıcı da görüneni nasıl gizleyeceğiz ? Sonuç olarak profilinize girildiğinde adres satırında yazıyor olacak.

  8. özkan açan diyor ki:

   ya benim profilim kendi arkadaşlarımda bile gözükmüyor ben herkesi görmesini görmek istiyorum ama facebook ta arama kısmında bulunamıyorum yeni kurdum facemi dediğiniz gibi temel dizin falan yok gizlilik ayarlarında

   1. Gizliliği Paylaşım Sırasında Kontrol Et
   2.Varsayılan Gizliliği Kontrol Et
   3.Nasıl Bağlantı Kurarsın
   4.Etiketler Nasıl Çalışır
   5.Uygulamalar ve İnternet Siteleri
   6.Eski Gönderilerinin Hedef Kitlesini Sınırla
   7.Engellenenler Listeleri

   yardımcı olursanız sevinirim

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Hesap > Gizlilik Ayarları > Nasıl Bağlantı Kurarsın

    Adını veya iletişim bilgilerini girerek aramada seni kimler bulabilir? = Herkes

    Başkalarının Duvar yazılarını profilinde kimler görebilir? = Herkes

    • özkan açan diyor ki:

     ne yazık ki cenk bey dediğinizi zaten önceden beri yapmışım baktım kardeşlerimin facelerine girdim yine aramada yokum mesela başka özkan açan var gözüküyor bide şöyle bişey diyecem benim özkan açan diye bir hesabım vardı hala varda sadece sayfalar gözüküyor yani kısacası adamın biri herhalde hackledi bi çok kişi bu şekilde mağdur sadece admin olduğum sayfalar gözüküyor profil yok bu sefer yeni face açtım o da arama motorunda gözükmüyor ama maili yazınca oluyor o hacklenmiş facemdeki telefon numarasıyla onayladım bu yüzden bi sorun olmuş olabilirmi?

     • Cenk diyor ki:

      Cep teli onayı ile ilgili mi net olarak bilgim yok Özkan Bey. Dediğiniz gibi olabilir.

      Arama ile ilgili şöyle bir şey yaşamıştım: Bir yıl kadar önce adımın aramalarda çıkmaması için bir ayar yapmıştım. Ama bir kaç gün daha aramalarda göründü. Artık bu işten sıkılıp günlük olarak kontrol etmeyi bıraktım. Bir süre sonra aklıma geldi ve arama yaptım. O zaman adım çıkmamıştı. Yani demek istediğim, yapılan bu ayar hemen yansımıyor. O dönemde benim ki bir kaç gün, belki de bir hafta sonra yansımıştı. Sizin ne kadar süredir böyle bilmiyorum. Dilerseniz biraz daha bekleyin. Düzelmez ise “Help Center”dan bilgi alabilirsiniz. Sonuç olarak onlardan kaynaklı bir problem.

      • özkan açan diyor ki:

       benimki 4 gün falan oluyor aslında şöyle bi sıkıntıda var kardeşimin facesinde ve bi arkadaşımda gözüküyor aramalarda ama onlar dışında gözükmüyor belkide yavaş yavaş herkese gözükücem bilmiyorum bekliyicez yapacak bişey yok eski facem konusunda bi fikriniz var mı faceme girebiliyorum ama sadece sayfalarım gözüküyor vede yukarıda sağ üste sadece Ayarlar ve Çıkış seçeneği var profilim tamamen yok olmuş aynı şey iki gün önce kuzenimede oldu ?

      • Cenk diyor ki:

       Facebook kaynaklı bir sorun gibi. Bir süre bekleyince düzelebilir.

       Eski hesabınıza kısıtlama gelmiş gibi görünüyor. Bununla ilgili olarak giriş yaptığınızda bir bildirim ya da e-mail gelmiş olmalı. Neden kısıtlama gelir ? Kişiler sizi şikayet ederse, çok fazla (tanımadığınız) kişiyi peşpeşe eklerseniz, Facebook kurallarına aykırı mesaj atar ya da fotoğraf, video yüklerseniz vs. vs. şeklinde liste uzatılabilir. Kısıtlama ne zaman kalkar ? Yine bununla ilgili olarak Facebook’tan bir mesaj gelmiştir. x günde kaldırılacak, aynı hatayı yapmazsan x günde cezanız bitecek gibi… Hesaba bir süre giriş yapmayıp bekleyin. Eğer sorun devam ederse Facebook’a konuyla ilgili olarak e-mail gönderin. Neden ceza aldığımı bilmiyorum, uzun süredir hesapta çok aktif değilim gibi şeyler yazın.

  9. Berkay diyor ki:

   http://www.facebook.com/……. nasıl saklayabilirim sadece ben veya arkadaşlarımın görmesini istiyorum arkadaşım yapmış kendininki gözükmüyor…..Yardımcı olursanız sewinirim bide ben yeni face sayfasına geçemedim niye acaba eski sayfada kaldım…

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    1. Onu gizleme ayarı bulunmuyor. “username” kullanıyorsanız profilinizde çıkar. Ki zaten orda görünmese bile tarayıcı adres satırında da aynısı yazıyor. “username” kullanmayanlarda ise hiç bir şey yazmaz. Belki arkadaşınız kullanmadığı için çıkmıyordur. Eğer öğrenebilirseniz bizimle de paylaşın lütfen.

    2. Yeni face sayfası derken neyi kastediyorsunuz ?

  10. Berkcan diyor ki:

   Ben Facebook sayfamda nasıkl Bağlantı ve ileti falan paylaşırım anlatırmısınız?

   • Cenk diyor ki:

    Duvara link eklediğinizde ya da ileti yazıp gönderdiğinizde paylaşmış olursunuz. Başka bir şey soruyorsanız biraz daha detaylı sorabilir misiniz ?

  11. Betul diyor ki:

   Profilimin hakkımda olan kısmına yazdıklarımın ortak arkadaşımızın olmadığı kişilere görünmesini nasıl sağlıyoruz? Yeni gizliliğe göre tüm duvarlar açık fakat gönderileri gizleyebiliyoruz. Herkese açık gönderi de yapamıyorum. En geniş kapsamlı seçeneğim arkadaşlarımın arkadaşları. Yardımcı olur musunuz?

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Hakkımda kısmına girin. Sağ üst taraftaki profili düzenleye tıklayın. Sonra burdaki seçeneklerden sağ tarafta insan ikonlarına tıklayın ve public (Türkçe genel olabilir) yapın. Bu şekilde hakkımda (info) kısmındaki bilgiler herkese açık olacak.

  12. gamze diyor ki:

   ben facebookta http://www.facebook.com/gamze.ABCDE bu kısmı degiştremiyorum tıklıyorum ama
   Your username is gamze.ABCDE.
   Friends can view your profile using the link:
   http://www.facebook.com/gamze.ABCDE bu şekilde yazı cıkıyo altındada kapat yazıyoo yardım ederseniz sevinirim..

  13. Ayşegül diyor ki:

   Benim faceim birkaç kere çalındı kurtardım ama şimdi faceimi açtığımda sadece reklam sayfası ve vaka çalışmaları diye bir şey çıkıyor…başka facelerden arama yaptığımda da gözükmüorum… yardım edermisinz..

  14. Sidem Tekeoğlu diyor ki:

   Merhaba,
   Benim problemimin adini bilmiyorum :) Kullanıcı adım “Etkileyici kitap sözleri” olarak degisti.Hacklendigimi sandim ama kendi sifremle giris yapabiliyorum. Hesabima degil, sayfama girebiliyorum. Bir kac kere kurtarma operasyonu duzenledim, sifre degisikligi yaptim ama hala sadece sayfama girebiliyorum. Sadece ayarlar ve cikis var. Hesabimi kurtarmak icin ne yapmam gerekiyor?

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Facebook’u sayfanızla giriş yaparak da kullanabiliyorsunuz. Sanırım siz sayfanıza geçiş yapmışsınız. :) Sağ üst taraftaki aşağı oka tıklayın. Açılan mini menüde profiliniz (yani adınız) olmalı. Onu seçtiğinizde tekrar profilinize geçiş yapabilirsiniz. Böyle bir seçenek yoksa oranın görüntüsünü çekerek gönderebilir misiniz..

  15. Derin diyor ki:

   Ya benim Facebook hesabımda sadece ayarlar ve çıkış var ve bu çok sinir bozucu.Sohbet,anasayfa,profil gibi birçok uygulamayı kullanamıyorum.Bir bilginiz varsa yardım edebilir misiniz lütfen?

  16. serkan diyor ki:

   mrblar ben kullanıcı admı silmek veya gizlemek istyorum herkse gorunmesnı istemıyorum bana yardımcı olursanız sevınırm

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Kullanıcı adınızı gizleyemezsiniz. Diyelim, profilinizden kullanıcı adınızı gizledik. Tarayıcı da görüneni nasıl gizleyeceğiz ? Sonuç olarak profilinize girildiğinde adres satırında yazıyor olacak.

  17. serkan diyor ki:

   mrb lutfen yardım cı olun ben kulnıcı admı silmek veya gizlemek istiyorum kimse görmesın nasıl yapabılırm .tşkler

  18. esma diyor ki:

   mail adresimi nasıl saklarım giriş sayfamda birde bilgilerimi nasıl saklarım

   • Cenk diyor ki:

    Profilinizden hakkımda kısmına girin. Ordan iletişim bilgilerinin (e-mail adresi vs.) olduğu kısmı düzenleyin. E-Mailin sağındaki aşağı mavi oklu yere tıklayın ve “Sadece Ben”i seçin. Siz hariç hiç kimse e-mail adresinizi göremez. Diğer bilgilerinizi de gizlemek istiyorsanız bu şekilde yapabilirsiniz.

  19. avril diyor ki:

   ben facebookun arama motoruna msn adresim yazılınca bulunmak istemiyorum. yani msn adresimi kişi arama yerine yazdığında bulumak istemiyorum. nasıl yapabilirim. çok acil. lütfen.

   • Cenk diyor ki:

    Yukardaki arama kısmına yazıldığında mı çıkıyor ? Yazdım ama ben de bir sonuç bulunamadı. (Tabi buraya yazdığınız e-mail adresini diyorsanız..)

    • avril diyor ki:

     evet e-mail adresiminden beni facede bulmalarını istemiyorm e mailimi yazıyorm arama yerine buluyor benim profilimi, bulsn istemiyorm

  20. avril diyor ki:

   buldum ben , yardımınız için teşekkür ederim :)

  21. maya diyor ki:

   mrb benim facebookda profilimdeki bilgileri herkez görsün nasıl yapabilirim

  22. maya diyor ki:

   tamam ama 18 yaşından küçük olduğundan, bilgilerini korumak için ilave önlemler alıyoruz dediği için herkese açık kısmı yok

  23. maya diyor ki:

   :D saolunnn

  24. emre diyor ki:

   facebook da arama yaptığın kişinin arama motorunda görünüyomu

   • Cenk diyor ki:

    Arama yaptığımda karşıdaki kişi anlar mı, diyorsunuz sanırım ? Eğer öyleyse, hayır anlamaz.

  25. kral diyor ki:

   arama butonunda ismimin çıkmamasını nasıl sağlarım yardımcı olurmusunuz

  26. neslihan diyor ki:

   offff ya ben facemin arama motorunda tamamen gizlemek istiyorummm yardım edin ltfnnnnnnn kimse beni bulamasın istiyorum

  27. fatih Korkmaz diyor ki:

   KArdesim Benim Arkadaş ekLemem KapaLı Kimse Beni Ekliyemio Bi YardımCı oLsan..!

  28. gülsüm diyor ki:

   Ben facedn adimi yazarak herkesin bulmasini istemiyorum gizlilik ayarlarrinda bu secenek yok baska arkadasin ayarlarinda var nerden kapaticam cvp yazarmisinz

  29. berat diyor ki:

   Ya benim bi sorunum var facede bir sayfada güzel söz görüyorum paylaşmak istiyorum evde pc yok telden giririyorum ve beğendiğim sözü paylaşa basìyorum paylaşmıyor beni ana sayfaya atıeyor yardımcı olurmusun lütfen

   • Cenk diyor ki:

    Daha önce denk gelmedim. Telefona uyarlanan uygulamada bir sorun vardır belki.

   • berado diyor ki:

    Aga telefon uygukamadan girilmiyorki direk netten giiriliyor ben biraz kurcaladim ondan sonra cikti bu sorun boleyle soleyeyim sna yarsimci olabilecenmi acaba

  30. berado diyor ki:

   Ya benim bi sorunum var facede bir sayfada güzel söz görüyorum paylaşmak istiyorum evde pc yok telden giririyorum ve beğendiğim sözü paylaşa basìyorum paylaşmıyor beni ana sayfaya atıeyor yardımcı olurmusun lütfen

  31. maw diyor ki:

   faceime giren biri benim sayfama benim şifremle geçmişte yaptığım hareketleri görebilir mi? nereye kirmişim kime bakmışım gibi. eski mesajlarımı geri çağırabilir mi?
   teşekkürler

  32. maw diyor ki:

   şimdi benim kıskanç erkek arkadaşıma şifremi vericem. o da bakacak. kimlere baktığımı görürse yandım. analdığım kadarıyla bu mümkün değil cenk bey o zaman. hangi profillere baktığım falan. hangi sayfalara kimi aradığım falanda
   çok teşekkürler

   • Cenk diyor ki:

    Facebook, kullanıcılara geçmişi görme gibi bir olanak tanısa dediğiniz olurdu. Ancak, böyle bir özellikleri şu an için yok. Varsa da ben bilmiyorum.

  33. maw diyor ki:

   duvarımdan sildiklerimide geri çağıramaz di mi:(

  34. alem diyor ki:

   cen bey ben arkadaşmla konuşuyodum sonra nelduysa [Bu konuşmaya yanıt veremezsin. Alıcının hesabı kapatılmış veya gizlilik ayarları yanıtlara izin vermiyor olabilir] diyor bu kişi facesni patlattmı yoksa facesni gizledimi facesni sadece onda ekli arkadaşlrmı göreblirrmii ama ilk zamanlar facesne tıklıyodum ama girmiydu bana yardımcı olurmusunuzz

   • Cenk diyor ki:

    Çıkan uyarı mesajına bakılırsa karşıdaki kişi ya hesabını kapattı ya da mesaj ayarlarını değiştirdi.

  35. ahmet diyor ki:

   ben güvenlik sormu değiştirmek istiyorum bunu nasıl yaparım cenk bey ?

  36. seval diyor ki:

   Merhaba cenk bey.Benim sorunum kullanıcı adımın güvenilir olmaması.Yani2ve 3.şahısların bilmesi.Ve facemin patlatılmasından endişe duyuyorum.tamamen kapatmak istemiyorum.kullanıcı adımı değiştirip sonra gizlesem çözüm olurmu?

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Kullanıcı adınızın bilinmesi tek başına hesabınızın ele geçirilmesine yetmez. Öyle olsa, sayfalarda yorum yapan herkesin hesabı çalınırdı. Kullanıcı adını değiştirmek ve gizlemek profilinize girenlerin sayısını azaltacaktır. Tamamen çözüm olur mu ? %100 çözüm diye bir şey yoktur.

  37. seval diyor ki:

   Tesekkur ediyor.Açıkçası facem taklit edilmisti ve suphelendigim kişiye bunu sen mi yaptın dediğimde günahını alıyosun ama elindekini patlatayim gör dedi .facemi dondurdum ama arkadaslarim donuk olmadığını söyledi.bugün tekrar açtım ve arkadaş listemde yabancı bi kadın ismi vardı.yani iyice paronayak oldum.Bu konuda ne yapabilirm

   • Cenk diyor ki:

    Hesabınızın ve e-mail adresinizin şifresini değiştirin, bilgisayarınızda virüs taraması yapın. O kişiden gelen herhangi bir dosyayı, linki açmayın. Bu gibi önlemler alınabilir. Blöf yapma ihtimali yüksek. Hesabı alacak olsa zaten alırdı sanırım.

  38. seval diyor ki:

   *peki* şifremin kırılıp kırılmadığını nasıl anlarim?Vermiş olduğunuz cvplar için şimdiden çok tesekkur ederim

   • Cenk diyor ki:

    Hesap Ayarları > Güvenlik kısmından Giriş Bildirimlerini, Giriş Onaylarını ve Kodmatik’i aktifleştirin. Birileri girerse e-mail, sms olarak uyarı gelir.

  39. serkan diyor ki:

   telefon numarasını yazınca facebook giris kutusuna hesabın kime ait oldugu cıkıyo bu numarayı nasıl devre dısı bırakabilirim ?? hesap ayarları mobilde numara kayıtlı degil ayrıca

   • Cenk diyor ki:

    Facebook profilinize girin > Hakkında’ya tıklayın > İletişim bilgilerini düzenleyin > Cep telefonlarının karşısındaki adam ikonuna tıklayıp sadece ben yapın. Sadece size göründüğünde çıkmaması lazım.

  40. ilknur diyor ki:

   mrhblr bnim şçyle bir sıkıntım vr face ye kodmatik yaptım ve kullandığım tlfn numarasını kapattırdım şimdi face ye giremiyorum :( tanınan cihazımda yk sorun bildirmek istiyorum cihazım yanımda değil tıklıyorum orda anlamadığım 2. şıkta cep telefonu operatörü yaıyor ne demek istiyor anlamadım yardımcı olrmusunuz…

   • Cenk diyor ki:

    Açıkcası ben de sizin yazdıklarınızdan bir şey anlayamadım. Nokta, virgül kullanarak, kelimeleri tam yazarak sorunu tekrar anlatır mısınız ?

  41. zeynep diyor ki:

   mrb ben yeni face açtım diğeri çalındı bu yeni açtığım facede uygulamalr bölümü yok çıkmıyor napmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  42. volkan diyor ki:

   ben hesap ayalarında temel dizin bilgileri yok

   • Cenk diyor ki:

    Facebook sürekli değişiklik yapıyor. Ayar sayfanızın resmini atarsanız yardımcı olabilirim.

  43. irem diyor ki:

   meraba. ben facebook ta aramada arkadaşlarım dışında kimsenin beni görmesini istemiyorum gerekli olan bütün ayarları yaptım herkese görünürlüğünü kapattım ama yinede olmuyor.başka ne yapabilirim?

   • Cenk diyor ki:

    Merhaba,

    Ben de herkesin arayıp bulmasını engellemiştim. Birkaç ay önce bu özelliği kaldırdılar.

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?
  Yazıları çalıp da kaynak belirtmeyenleri Allah davul etsin, tokmakları da ben oluyum. :)